Veterinarski fakultet - prikaz tečajeva cjeloživotnog usavršavanja

Prikaz tečaja

Prirodne alternative antibiotskim poticateljima rasta u proizvodnji konzumnih životinja

Tip tečaja: Tečaj o aktualnoj temi Područje: Temeljne prirodne i pretkliničke znanosti





Voditelj tečaja
prof. dr. sc. Maja Popović
Zavod za biologiju

Iskustvo i kompetencije
Voditeljica obaveznog diplomskog kolegija Molekularna biologija i genomika u veterini, te kolegija u doktorskom studiju Molekularna biologija u veterini,u kojima se govori o pristupima i metodama molekularne genetike koji se mogu rabiti u populacijskim istraživanjima u životinja, u istraživanjima filogenetkih odnosa, u istraživanjima GMO pripravaka i organizama namijenjenih veterinarskoj medicini i animalnoj proizvodnji, te u rješavanju slučajeva u području veterinarskoj forenzičkoj genetici. Od 2010. godine nastavnik je na kolegiju Animalna forenzička genetika na Sveučilišnom odjelu za forenzičke znanosti Sveučilišta u Splitu. 2012. godine izabrana je u naslovno znanstveno-nastavno zvanje redovitog profesora na Sveučilišnom odjelu za forenzične znanosti Sveučilišta u Splitu, te u znanstveno zvanje znanstveni suradnih iz područja prirodnih znanosti polja biologija. Indeksiranost i citiranost znanstvenih radova voditeljice tečaja i suradnika mogu se vidjeti u CROSBI i SCI bazama. Prema zadnjem izvješći NSK od prosinca 2011. voditeljica tečaja ima 226 citata za ukupno 45 CC/SCI radova. Voditeljica je sudjelovala na nekoliko tečajeva:Tečaj iz molekularne biologije: "Primjena molekularne biologije u veterinarskoj znanosti". Organizator: Veterinarski fakultet. Voditelj tečaja: dr. sc. Simone Caccio, Institutio Superiore di santa, Rim Italija (21.06.-06.07.2004), Metodološki tečajevi u biologiji i medicini: "DNA i RNA iz životinja". Izolacija DNA, izolacija RNA, PCR, RFLP, RT-PCR, Real-time PCR, Southern blot hibridizacija, dot blot hibridizacija, sekvenciranje i genotipizacija pomoću mikrosatelita. Voditelj tečaja: dr. sc. Andreja Ambrović Ristov. Organizator: Institut Ruđer Bošković. (11.-15. travnja 2005.)


Suradnici

 Prof Damir Mihelić  Zavod za anatomiju, histologiju i embriologiju  predavač
 Doc. dr. sc.  Gordan  Mršić   Centar za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja „Ivan Vučetić“, MUP  predavač
 Prof. dr. sc. Maja Popović  Zavod za biologiju  predavač
   Daniel Špoljarić  Zavod za biologiju  predavač



Sažetak
Od 2006. godine, Europske upute ograničavaju nekliničku uporabu antibiotskih poticatelja rasta (APR) u proizvodnji konzumnih domaćih životinja (KDŽ). Danas se traga za alternativnim strategijama u preventivi/kontroli gubitaka u intenzivnim uzgojima KDŽ, napose u peradarskoj i svinjogojskoj proizvodnji. Osim cijepljenja, te strategije uključuju uporabu imunobiotika (IB) i/ili nutraceutika (NC), prirodnih ili sintetičkih pripravaka koji pružaju zaštitu od crijevnih infekcija u mladunčadi. Za potvrđivanje teza ovih strategija nužno je: (i) pripravljanje sigurnog i djelotvornog cjepiva protiv crijevnih bolesti svinja, kao što su kolidiareja (KD)/ kolienterotoksemija (KE) odbijene prasadi, (ii) pronalaženje tehnički i gospodarski primjenjivih alternativa APR, među IB (levamisol, polioksietilen-polioksipropilen, β-glukan i propolis) ili NC (manan oligosaharid, derivat kvasca, zeolit klinoptilolit i pripravak plemenite pečurke), (iii) procjenjivanje učinka imunosne/nutritivne modulacije na fiziologiju probave i razvitak crijevnog mukoznog imunosnog sustava (CMIS) u tovnih pilića i odbijene prasadi. Znanstveni pokazatelja o izvedivosti  ovih strategija uključuju: (1) multidisciplinarnim pristupom karakterizirani model sustavi odbijenog praseta i tovnog pileta, koji se mogu rabiti u Hrvatskoj i izvan nje za uniformno vrednovanje njihovih proizvodnih osobitosti, probavnih zdravstvenih pokazatelja i optimalnog funkcioniranja crijevne imunosti, (2) vrednovanje dvovaljanog oralnog cjepiva protiv KD/KE odbijene prasadi, kao i utvrđivanje najdjelotvornijeg IB/NC kao adjuvansa i/ili alternative APR u stočnoj hrani; (3) znanstvene podatke za donošenje preporuka za sigurnu i djelotvornu imunoprofilaksu KD/KE svinja, te za izbor novih dodataka hrani i uzgojnih sustava bez antibiotika, neškodljivih po okoliš, a zaštitnih za dobrobit životinja. Znanstvena postignuća ovih strategija dala bi inovativne doprinose praksi: (a) kratkoročno, rješavanjem zdravstvenih problema u intenzivnim peradarskim i svinjogojskim uzgojima, odnosno KD/KE odbijene prasadi i drugih crijevnih bolesti odbijenika i tovnih pilića uvođenjem specifične/nespecifične imunosne/nutritivne modulacije s pomoću cjepiva i/ili izabranih IB/NC u skladu s propisima EU o zabrani dodavanja APR u stočnu hranu, i (b) dugoročno, održavanjem zdravlja probave i uspostavljanjem crijevne imunosti radi preventive/kontrole crijevnih infekcija u KDŽ uporabom gospodarstveno kompetitivnih alternativa, prihvatljivih za farmere, proizvođače stočne hrane i konzumenteU okviru predhodno nevedenog od velikog je interesa ostvarivanje proces sustava osiguranja kvalitete kako u laboratorijima tako i tijekom stručnog rada na terenu (planiranje, provedba, provjera, promjena). 



Mjesto održavanja
fakultet

Datum-i održavanja tečaja:


Trajanje tečaja:
1 dan

Tiskani materijal:
ne

Predviđeni broj polaznika:
od 5 do 10

Uvjetovanost tečaja:
Diplomski studij iz područja biomedicinskih, prirodnih, biotehničkih i pravnih znanosti

Ukupna cijena:
0,00 Kn

Program tečaja:

Dan Od Do   Tema

  [povratak na listu]

Izradio Odsjek za informatiku